search button

Ці вирази батьків знайомі кожному

Ти обов’язково чув ці фрази від своїх батьків. Вони могли залишити не лише неприємний післясамак, а й завдати психологічну травму. Виховання дітей, завдання не з легких і тому ми зібрали 5 поширених виразів батьків, які не варто використовувати при вихованні власних дітей. Чому? Читай нижче.

Ти обов’язково чув ці фрази від своїх батьків. Вони могли залишити не лише неприємний післясамак, а й завдати психологічну травму. Виховання дітей, завдання не з легких і тому ми зібрали 5 поширених виразів батьків, які не варто використовувати при вихованні власних дітей. Чому? Читай нижче.

Як тобі не соромно!

Цей маніпулятивний вираз, який має викликати почуття провини, чули майже усі. У дитячому віці ми його інтерпретували, як  «інші люди важливіші за мене». У дорослому житті людина, яка часто чула це від рідних, гіперболізовано переживає за почуття інших. Це призводить до хронічного почуття провини та відчуття сорому за будь-яку дрібницю. Є і зворотній ефект, коли створюється середовище, де людина завжди має слушність, щоб її ніколи не присоромлювали. Шкода, що ми в дитинстві не розуміли, що цей вираз насправді відображає сором батьків за себе, бо вони не впорались зі своїми обов’язками, а не нашу провину.

Не лізь – зламаєш

Це своєрідна установка від батьків, якою потім людина керується по життю. Якщо рідні занадто часто це повторюють, діти стають невпевненими у собі та скутими, бояться будь-що сказати чи зрушити з місця. У таких випадках набагато краще, коли батьки пропонують дитині вирішити ситуацію самостійно. За таких обставин формуються навички розв’язання проблем і конфліктів. У дорослому віці це може призвести до того, що людині не вдається побудувати кар’єру, у неї немає амбіцій, вона не хоче розвиватись і пробувати щось нове.

Чому ти не такий, як хтось (однокласник, друг тощо)

Психологи зазначають, що дитину можна порівнювати лише з її минулими успіхами. Цей вираз не дозволяє дитині рости та закріплює у свідомості, що вона справді не така, як інші і це погано. Призводить це до того, що у дорослому віці, людина зможе легко наважитися на злочин або інші протиправні дії, чи навпаки – не відчувати себе вартою гідного ставлення, гарного життя.

Не плач, ти вже дорослий!

Плач – це сигнал тривоги, що людині потрібна допомога. Ігнорувати або забороняти плакати дитині не можна. Як і не варто говорити їй, що вона доросла. Дорослі ж теж плачуть. Щоб дитина заспокоїлась, потрібно створити комфортні для неї умови. Цей вираз ніби забороняє дитині виражати свої почуття. Якщо батьки ігнорують емоції дітей, то ті замикаються та починають вірити у те, що проявляти свої почуття – це погано й небезпечно.

Будеш погано поводитись – тебе забере бабайка

Це відверте залякування, яке акцентує на неповноцінності дитини. Ніби з нею щось не гаразд і батьки не впораються без бабайки. Згодом діти розуміють, що це обман і починають знецінювати усе, що кажуть батьки. У подальшому перестають довіряти і максимально обмежують контакти із рідними.

Це лише маленька частинка виразів, наслідки яких значно більші ніж ми могли б уявити. У дорослому житті ми намагаємося розібратися із кліше, на які запрограмували нас батьки, проте це не завжди так просто як здається. Бувають і більш глобальні проблеми, з якими потрібно продовжувати жити. Наприклад, головна героїня нового серіалу «Паніка Вова» Ніка виросла у неповній родині, тому завжди почувалася невпевнено. Вона гадки не мала, хто був її татом – матір розповідала усілякі небилиці або просто уникала розмови на цю тему. Тож якоїсь миті Ніка просто припинила розпитувати, але дала собі слово, рано чи пізно, знайти свого біологічного батька. Чи вдасться їй це зробити? Дивися з понеділка по четвер на НЛО TV о 20:00.

Читати більше

loader

Більше новин

Коментарі

Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтесь, що ознайомились з оновленою політикою конфіденційності і погоджуєтесь на використання файлів cookie.
Погоджуюсь